Rezime
Pametna, prilagodljiva i inkluzivna rešenja mogu pomoći u poboljšanju i podršci nezavisnom životu, bez obzira na godine, pol, invaliditet, kulturne razlike i lične izbore.
Holistički pristup koji optimizuje društveno i fizičko okruženje, podržan digitalnim alatima i uslugama, omogućava pružanje bolje zdravstvene i socijalne zaštite, promovišući ne samo samostalan život, već i jednakost i aktivno učešće u društvu. Ovaj pristup prati liniju Ujedinjenih nacija, sa ciljevima održivog razvoja, u kojima se navodi da održivo okruženje za sve uzraste predstavlja osnovu za obezbeđivanje bolje budućnosti za celokupno stanovništvo i rešavanje rastućih problema starenja stanovništva.
Izazovi različitih sektora, kao što su IKT, građevinska industrija i urbanizam, zdravstvo i socijalna zaštita, kao i građani i njihove zajednice su međusobno povezani. Odgovaranje na ove izazove će podstaći svest i podršku za stvaranje i implementaciju pametnog, zdravog i inkluzivnog okruženja za sadašnje i buduće generacije koje im omogućava da uče, rastu, rade, druže se i uživaju u zdravom životu, imajući koristi od upotrebe digitalnih inovacija, pristupačnih rešenja i prilagodljivih modela podrške.
Zajednica je fizički, društveni i kulturni ekosistem najbliži ljudima, izgrađen na odnosima poverenja, deljenja, solidarnosti i prisnosti, gde ljudi pronalaze društvene, kulturne i identitetske reference, druže se i žive svoj svakodnevni život. Objektivni uslovi životne sredine (zagađenje, pristupačnost, mobilnost, bezbednost, udobnost) utiču na kvalitet života i blagostanje.
Stoga, NET4Age-Friendli ima za cilj da razvije međunarodni ekosistem zasnovan na mreži istraživača i zainteresovanih strana koji omogućava praksu i primenu Smart Healthy Age-Friendly okruženja (SHAFE). Primarna svrha je da se dopre do svake COST zemlje radi širenja svesti i razvoja koncepta SHAFE. Negujemo akcije koje promovišu saradnju između tehnoloških i digitalnih inovacija, arhitekture, urbanog planiranja, društvenih istraživanja i nauka o zdravlju. Te aktivosti su usmerene na osmišljavanje i simuliranje zajednica zasnovanih na mogućnosti svakog od navedenih sektora da promovišu egzistencijalno dostojanstvo svih osoba, bez obzira na njihovu starost, pol, zdravstvene, socijalne, obrazovne, ekonomske, kulturne i identitetske uslove, kao i nivoe razvijenosti regiona u kome žive.
Ključne reči: pametna okruženja, zdrava okruženja, okruženja prilagođena godinama, mreža istraživača i stejkholdera.
Zahvalnica projektu: "Ovaj rad je delimično podržan od strane COST Action CA19136: International Interdisciplinary Network on Smart Healthy Age-friendly Environments". COST (European Cooperation in Science and Technology) je agencija za finansiranje istraživačkih i inovacionih mreža. Osnovana od strane Evropske unije."
Biografija
Prof. dr Ivan Čorbev je redovni profesor i šef Odseka za softversko inženjerstvo na Univerzitetu Sv. Ćirila i Metodija u Skoplju, Fakultetu za računarske nauke i inženjerstvo.
Radio je 7 godina u dva mandata kao dekan fakulteta sa 4000 studenata i 100 zaposlenih. On je član Upravnog odbora u Biznis akceleratoru UKIM koji predstavlja najvećeg akcionara - Univerzitet Svetog Ćirila i Metodija u Skoplju (UKIM). Radi kao IT konsultant i IKT stručnjak kako u javnom sektoru tako i u industriji.
Njegova glavna interesovanja i aktivnosti su softversko inženjerstvo, mašinsko učenje, ERP sistemi, studentski informacioni sistemi, sistemi za upravljanje učenjem, asistivne tehnologije, eZdravstvo. Objavio je više od 100 istraživačkih radova iz oblasti mašinskog učenja, medicinskog data mining-a, telemedicine, asistivnih tehnologija, softverskog inženjerstva, heurističkih optimizacionih algoritama, kombinatorne optimizacije, itd. Bio je učesnik ili koordinator 20 međunarodnih i nacionalnih istraživačkih projekata finansiranih od strane TEMPUS, FP6, H2020, Erazmus, COST, Horizon Europe. Više od dve decenije razvija i upravlja digitalnim platformama i informacionim sistemima. Radi u domenu asistivnih tehnologija više od jedne decenije, bavi se istraživanjem i razvojem u oblasti kućnog praćenja, detekcije pada, prepoznavanja govora, pametnih kuća, 3D štampanja za zdravstvo, pametnih uređaja, praćenja zdravlja, ozbiljnih igara za učenje, data science-a u zdravstvu i srodnim domenima, javne politike itd.
On je senior član IEEE udruženja.